fbpx
všetky články
14. augusta

Udržateľné „zelené“ budovy: Trend pre zdravší život

Hana Baňacká

Vedeli ste, že až 90% svojho života strávime v budovách? Čo sa na prvý pohľad môže zdať ako obyčajné konštatovanie je v skutočnosti oveľa vážnejšia záležitosť. Málokto si uvedomuje, ako môže technický stav budovy ovplyvniť nielen pracovný výkon, ale aj naše zdravie a celkovú pohodu. Znížiť vplyv pobytu v budove na naše zdravie môžu pomôcť udržateľné “zelené” budovy. O čo ide? 

Zelené stavby vyriešia syndróm chorých budov

Každé ráno prichádzame do práce a trávime väčšinu dňa v kancelárii, potom prídeme domov alebo ideme na nákup do obchodného centra.  Čoraz častejšie sa stáva, že s našim pobytom v uzatvorenom priestore stúpa aj únava, podráždenosť, strácame koncentráciu alebo nás dokonca prepadne bolesť hlavy, ktorá záhadne zmizne keď opustíme priestor. Všetky tieto nepríjemnosti  sú prejavom syndrómu chorých budov.

Tento syndróm je podľa mnohých mýtus no opak je pravdou. SBS je reakciou ľudského organizmu na rozhodnutia architektov zo 70tych rokov, kedy bola postavená väčšina súčasných komerčných budov. V tom čase dominovala snaha čo najviac zredukovať spotrebu energie prostredníctvom používania viacerých vrstiev izolácie, tesnenia okolo dverí a dvoj- až troj tabuľových okien, ktoré často nebolo možné otvárať. Všetky tieto opatrenia boli síce energeticky úspornejšie, no zároveň výrazne poznačili kvalitu vzduchu v interiéri budov. V súčasnosti to nie je o nič lepšie. Moderné tlačiarne kancelárske vybavenie či elektrostatické ističe pri používaní uvoľňujú dávku ozónu, čo z dlhodobého hľadiska spôsobuje výrazné znečistenie vzduchu, ktorý v kanceláriách dýchame.

Samostatnou kategóriou sú tiež plesne a vlhkosť, ktorá je prítomná takmer v každej budove. Žiaden z uvedených problémov však nie je trvalý a vieme ho odstrániť. Jedným zo spôsobov ako zlepšiť kvalitu vzduchu v kancelárskych budovách je zmeniť spôsob, akým sú navrhované, budované a predovšetkým udržiavané. 

Hlavný problém je kvalita vzduchu v interiéri

Izolácia domov a budov je šikovným spôsobom ako ušetriť náklady na kúrenie.  Niektoré moderné výplne otvorov síce zamedzia úniku tepla, no zároveň sú aj nepriedušné, neumožňujú dostatočnú výmenu vzduchu vo vnútri. V nepriedušne uzavretých priestoroch sa hromadí vlhkosť, vsakuje do stien a podporuje množenie plesní a iných škodlivých mikroorganizmov. Pokiaľ pravidelne nevetráme, môžeme si tým spôsobiť nepríjemné zdravotné problémy. K dispozícii sú dnes aj rôzne bytové malé vetracie jednotky, ktoré pravidelnú výmenu vzduchu zabezpečia.

Kvalite vzduchu v uzatvorených priestoroch neprispievajú ani klimatizácie. Často sa v nich hromadí prach, baktérie a nečistoty, ktoré výrazným spôsobom ovplyvňujú naše dýchanie a v hraničných prípadoch aj celkový zdravotný stav. Aby sa predišlo nepriaznivému dopadu klimatizácie, čoraz častejšie „zelené“ budovy využívajú zdravšiu alternatívu – stropné chladenie. Chladené stropy fungujú na podobnom princípe ako podlahové kúrenie, a teda rovnomerne distribuujú chlad.

zelene budovy stropne chladenie atrios

Ako to funguje? Tak isto ako podlahové kúrenie, ale v strope. Princíp je vo veľkoplošnom chladení, pomocou chladiacej vody cirkulujúcej v zabudovaných rúrkach.

V súčasnosti sa ustupuje od navrhovania kancelárskych budov, ktoré nemajú otvárateľné okná. Výmena vzduchu môže byť kvalitne zabezpečená aj vzduchotechnickými jednotkami, avšak pocit vyvetraného vzduchu otvorením okna je pre ľudí najprijateľnejším. Ak vás často bolieva hlava, skúste začať doma s kvalitnejším vetraním. Alebo ak nemáte možnosť vetrať v práci, odporúčame v pár kratších prechádzok na čerstvom vzduchu napríklad počas obednej pauzy.

Neviete sa koncentrovať? Dôvodom môže byť nedostatok svetla

Bolesť hlavy, poruchy koncentrácie, alebo celková pracovná nepohoda môžu byť spôsobené nielen vzduchom, ale aj nedostatočným alebo nevhodným osvetlením. Samozrejme, najlepšie osvetlenie pre naše oči je to prirodzené. Preto je pri plánoch budovy dôležité brať do úvahy vzťah orientácie budovy v priestore, cestu slnka počas dňa a k tomu vhodne navrhnúť okenné otvory a tam kde je to vhodné zvážiť aj používanie sklenených alebo čiastočne presklenných priečok.

Umelé osvetlenie by malo byť tiež navrhované správne a s odbornou pomocou. Dôležitý je totiž nielen výkon, ale aj sklon či farba svetla. Ráno by sila osvetlenia mala byť najsilnejšia aby v nás evokovala prebudenie a boli sme schopní fungovať a pracovať až do obeda. Počas prestávky je vhodné intenzitu znížiť pre lepšiu regeneráciu a relax. A poobede opäť intenzitu zvýšiť, aby sme sa dokázali lepšie sústrediť a dosahovať tak lepšie pracovné výkony.

Skrátka, je dobré mať možnosť pracovať s intenzitou svetla či už doma, v práci alebo škole. Dokážeme si tak striedavo voliť relaxačný, štandardný alebo pracovný režim, čo nám pomáha oveľa lepšie sa koncentrovať na dôležité veci.

Naozaj udržateľné znamená drahšie?

Môžeme si ešte dovoliť stavať “klasické” budovy, keď produkujú až 40% z celkového množstva sklenníkových plynov? Rozhodnutie postaviť “zelenú” budovu navýši náklady v priemere len o 5%. Zamyslime sa.

Všetko niečo stojí a inak to nie je ani v prípade projekcie, stavby a udržiavania „zelenej“ budovy. Výška ceny však závisí od uhla pohľadu, mení sa v závislosti od typu projektu, požiadaviek zadávateľa a množstva iných faktorov. Odborníci sa však zhodujú, že hoci udržateľná budova nie je zadarmo, jej finálna cena vôbec nie je pre rozpočet devastujúca, dokonca náklady môžu byť porovnateľné s cenou luxusnej konvenčnej stavby. Ide o to,  akú pridanú hodnotu sa rozhodneme budove pripísať – luxusný pozlátený luster do haly alebo lepšia kvalita vzduchu v interiéri? Oba varianty predstavujú spôsob akým budovu vylepšiť, no len jeden z nich ponúka funkčný úžitok, zvyšuje trhovú cenu a z dlhodobého hľadiska prispieva aj k zdraviu ľudí, ktorí v nej trávia čas.

Udržateľný development je investíciou do budúcnosti

Venovať pozornosť nášmu zdraviu a konať s ohľadom na životné prostredie je trendom, ktorý sa postupne dostáva aj do oblasti architektúry a developmentu. Princíp “zelených” budov podľa odborníkov zachádza ďalej ako len k výberu recyklovateľných a tzv. eko-friendly stavebných materiálov. Samotný udržateľný prístup spočíva v implementovaní takých konštrukčných riešení, ktoré efektívne napodobňujú prírodné ekosystémy. Takto sa z budovy stáva samostatný producent energie a materiálov potrebných na jej prevádzku a zároveň tak chráni a obnovuje biotopy, ktoré sú pre náš život nevyhnutné.

udrzatelne zelene budovy principy rozvoja

Organizácia Spojených národov v roku 2015 priala 17 cieľov udržateľného rozvojaTie čo sú aplikovateľné v architektúre formujú zásady „zelenej“ architektúry a vďaka nej stavitelia budujú udržateľné budovy po celom svete.

Zelené budovy ocenené certifikátom

V rámci udržateľného developmentu nemusí ísť bezvýhradne o stavbu kancelárskych alebo obytných budov. Náš tím sa v spolupráci s rakúskym developerom GO ASSET podieľal na unikátnom projekte prvej zelenej logistickej haly na Slovensku s nemeckým certifikátom DGNB. Od akvizície pozemku cez spracovanie projektovej dokumentácie, zabezpečenie povolení až po manažment výstavby, skolaudovanie a samotné odovzdanie objektu do užívania nájomcovi RLS Slovakia s.r.o. sme pracovali s odhodlaním prispieť našou trochou k lepšiemu a zdravšiemu priemyslu. Toto logistické centrum v súčasnosti zásobuje maloobchodné jednotky KIK na stredoeurópskom a východoeurópskom trhu a zároveň tak garantuje ekologickú aj ekonomickú hodnotu.

zelene budovy DS Logistik Kik atrios

„Bola to veľká výzva skĺbiť špecifické požiadavky zahraničného klienta s prísnymi podmienkami certifikačného systému DGNB. Jeho kritéria sa okrem celkovej kvality vzťahujú aj na udržateľnosť stavby v širších ekonomicko-ekologických a spoločenských vzťahoch. Som rád, že sme to všetko dokázali dotiahnuť do úspešného konca za spokojnosti všetkých zainteresovaných strán.“ – Marián Jedlovský | Hlavný manager projektu

V tomto smere sa však naskytuje otázka – ak sa udržateľný development sústreďuje na budúcnosť, znamená to, že teraz niečo strácame? Zmeniť spôsob, akým žijeme nemusí bezpodmienečne znamenať, že niečo strácame. Práve naopak, nájsť efektívnejší spôsob ako robiť veci, ktoré poznáme má pozitívny dopad nielen na spoločnosť v globálnom merítku, ale aj na každodenný život nás všetkých. My v ATRIOS-e sa toho držíme a malými krokmi sa snažíme prispieť k zdravému prostrediu v kancelárii a predovšetkým k zodpovednejšiemu developmentu v našej krajine.

Reality, stavby a rozvoj sú naše hobby. Radi však získavame nový pohľad na vec, preto ak máte otázky, pripomienky či podnety, na info@atrios.sk si ich radi prečítame.