fbpx
všetky články
2. septembra

Oskar Mészár: Architekt, otec a kreatívny maniak

Atrios tím, admin

Oskar je v našej firme skrátka neprehliadnuteľný. Alebo skôr, nemôže sa stať, že ho nebudete počuť. Je to však najmä skúsený architekt, ktorý má za sebou mnoho zaujímavých zrealizovaných projektov. Keď si nasadí slúchadla, tak sa sústredí a zrazu je vo firme menej srandy. Ale potom sa dejú veci a rastú stavby. S Oskarom sme sa porozprávali, aby sme vám priblížili, aký je človek a skvelý architekt.

Oskar, ty ako architekt si si v doterajšej praxi prešiel mnohými projektami, ktorý v tebe zanechal najväčšiu stopu. Na ktorý si hrdý najviac?

Vzhľadom k rozsahu a zložitosti ma určite ako architekta najviac preveril projekt obchodného centra FORUM Poprad. Bolo to niekoľko mesiacov intenzívneho projektovania a 18 mesiacov autorského dozoru na týždennej báze. Rozhodne to bol projekt pri ktorom sme sa zapotili nielen ja ale aj celý tím projektantov. Získaná skúsenosť však za to rozhodne stála. Ale po stránke architektúry ma určite najviac napĺňa náš čerstvo dokončený rezidenčný projekt REZIDENCIA NA KOLIBE. To je naše „dieťa“, ktoré sa nerodilo ľahko vzhľadom k situovaniu pozemku, jeho morfológii, prístupom ako aj citlivosti hmoty už k existujúcej zástavbe v priamom dotyku nášho projektu. V projekte sme sa snažili priniesť nielen dokonalé pohľady na mesto ale aj skutočne veľmi vysoký štandard technickej vybavenosti či materiálovej bázy. Architektonický výraz, ktorý sa nám podaril dosiahnuť nás skutočné napĺňa radosťou.

Projekt Rezidencia Na Kolibe z dielne Atrios je skolaudovaný. V čom bolo iné pracovať na projekte, ktorý sa v skupine Atrios nielen navrhoval, ale aj developoval?

Rozhodne ide o projekt, do ktorého sme investovali veľa úsilia, času a kreativity, keďže išlo o „náš“ projekt aj investorskej úrovne. Myslím, že o prvú lastovičku takejto formy spolupráce a rozhodne dopadol nad očakávania. Vyzdvihol by som hlavne výhodu rýchlejšieho komunikovania a presadzovania kvality v návrhu ako aj pri realizácii. Je to pre nás zodpovednejšia forma projektovania ale pre mňa určite najrozumnejšia. A priznám sa, že toto je smer, ktorým by som robil projekty najradšej. Nielen ako architekt, ale aj v reálnom živote si rád stojím za vlastnými riešeniami, rozhodnutiami, ktoré musia byť odkomunikované na vyššej úrovni. Zodpovedať nielen za architektonické kvality stavby ale aj celkovú úspešnosť projektu je pre mňa osobne naozaj vítaný záväzok. Je to ako naše dieťa, ktoré nestačí len splodiť, ale aj správne vychovať a nakoniec vypustiť do sveta a tešiť sa z jeho úspechu. Je to proces, po ktorom som ako architekt dávno túžil a pri tomto projekte som si to užil.

Oskar meszar na Kolibe architekti Atrios

 

Stavieb v Bratislave za posledné roky pribudlo mnoho. Ako vidíš súčasný rozvoj nášho hlavného mesta? Ak by si mal pochváliť nejaký projekt z poslednej doby v Bratislave, ktorý by to bol a prečo?

Súčasný rozvoj Bratislavy má vysoké tempo, ktoré sa vyrovnáva, ak ho už neprekročilo, tempu na sklonku roku 2007. Samozrejme to so sebou prináša koncepčnú i menej koncepčnú zástavbu v meste či okrajových častiach. Akokoľvek sa mi zdá, že staviame „rozumnejšie“ ako to bolo v rokoch pred krízou. I keď aj dnes určite nájdeme nepodarené budovy či celé urbanistické riešenia. Ale skutočne nechcem ukazovať prstom, keďže som profesionál. (smiech) Držím Bratislave palce ako aj nám architektom aby sme našli viac osvietených investorov ako aj kompetentných úradnikov. Zároveň sa ako architekt modlím za nový stavebný zákon, ktorý by skutočne mohol priniesť zjednodušenie a hlavne stransparentnenie požiadaviek a podmienok výstavby pre všetky zúčastnené strany.

A ktorý projekt by som pochválil? Z nedávno dokončených projektov ma určite zaujal projekt HAJ PARK od trojice architektov Lukáš Kordík, Štefan Polakovič, Drahan Petrovič. Nejde v ňom   ani tak o „vymakané“ fasády ale hlavne o veľmi dobré osadenie do prostredia a výslednú  interakciu samotného bývania a jeho potrieb s potenciálom zeleného pozemku. Spojenie interiér – exteriér sa tu skutočne podarilo na jednotku. A ako architekt hovorí – palec hore, či klobúk dole.

Na čom momentálne pracuješ? Na aké projekty s tvojim podpisom sa môžeme tešiť?

Keďže sme čerstvo dokončili projekt na Kolibe, v ktorom sme sa angažovali aj ako co-developeri, zostáva nám opäť viac priestoru skutočne sa oprieť do nových projektov. Je niekoľko zaujímavých projektov, ktoré máme na stole a sú rozpracované v rôznych stupňoch. Sú to projekty väčšinou rezidenčnej funkcie, resp. zmiešanej funkcie. Za projekty, ktoré nás budú určite zamestnávať v najbližších mesiacoch spomeniem aspoň zopár – Rezidenčný projekt Na Vrátkach, polyfunkčný komplex Teslova či veľmi ambiciózny mix-used projekt Zátišie. Všetky tieto projekty majú skutočnú ambíciu a potenciál posunúť naše schopnosti opäť o ďalší kvalitatívny stupienok vyššie. Nedá mi ale nespomenúť práve štartujúci projekt rekonštrukcie hlavnej budovy Výskumného ústavu zváračského. Kvôli krátkosti času nás čaká krušné obdobie plné merania, improvizácie na stavbe a hľadania správnych riešení vzhľadom k historickej i architektonickej hodnote existujúcej budovy. Je to výzva ale tešíme sa na ňu.

V roku 2018 vznikla spoločnosť A3 ARCHITEKTI, kde si spolu s Pavlom Čechvalom a Janom Maruškinom spolumajiteľ a konateľ. Aký bol podnet pre založenie tejto spoločnosti a čo je jej cieľom?

A3 architekti Oskar Meszar

Bol to prirodzený vývoj, impulz, kde sme všetci cítili, že pri momentálnej veľkosti a smerovaní Atrios-u nastal čas odčleniť časť firmy, ktorá by sa profilovala v omnoho väčšej miere ako architektonická prax. Preto prišla na trh nová značka A3 Architekti, ktorá má ambíciu pôsobiť ako kreatívny ateliér. Chceme vytvoriť novú silnú značku aj na poli architektúry prirodzene vychádzajúcu z rokov skúseností na veľkých a náročných projektoch, vďaka ktorým sme dostali „nálepku“ silnej projekčnej firmy. Toto je aspekt, ktorý chceme novou značkou a jej činnosťou zmeniť.

Nie každý o Tebe vie, že sa s manželkou zároveň venujete škole dizajnu pre architektov a dokonca si nedávno
otvoril laser arenu v Petržalke. Dá sa to všetko stíhať?

Áno a popritom všetkom staviame vlastný dom. Niekedy človek nevie čo skôr. Musím uznať, že je to rozhodne najturbulentnejšie obdobie môjho života. Zároveň ma to všetko neskutočne baví a beriem to ako ďalšiu výzvu. Akurát v poslednej dobe sa snažím viac športovať, keďže popri všetkých povinnostiach ľahko človek zabúda na seba a svoje zdravie. A venovať sa viac rodine zostáva stále ako pretrvávajúca a aktuálna úloha do ďalšieho roka.

oskar meszar atrios

Zostáva ti čas aj na tvoje záľuby? Mimochodom, aké vlastne sú? Ako tráviš čas najradšej?

Samozrejme popri rodine a všetkých povinnostiach je to s vlastnými záľubami ťažké ale úprimne sa snažím (smiech). Od malička som športoval a hral na akordeóne, takže šport a hudba sú dodnes mojimi hlavnými koníčkami. Som zároveň veľký fanúšik technológii a veľmi rád čítam životopisy významných osobností. V poslednej dobe si ale čoraz viac cením spoločné výlety, lyžovačky,
cestovanie s mojou rodinkou. To je momentálne pre mňa asi najlepšia forma relaxu.