fbpx
všetky články
7. januára

Obnova Imrichovho seminára: Historická budova v centre Bratislavy

Atrios tím, admin

Ranobarokové kolégium neďaleko Dómu svätého Martina, ktoré je dôležitým svedkom duchovno-umeleckého rozvoja Bratislavy v 17. storočí, sa dočkalo zaslúženej obnovy. Projekt pod vedením ateliéru A3 Architekti vznikal v úzkej spolupráci s krajským pamiatkovým úradom. Obnova sa zamerala na prezentovanie pôvodného vzhľadu budovy seminára v barokovej podobe. Nová podoba, ktorá vychádza z predošlých architektonicko-historických výskumov, znamenala okrem iného na prvý pohľad zrejmú zmenu farebnosti fasád.

(text je prevzatý z portálu archinfo.sk. Autorom textu je architekt Ing.arch Pavol Čechvala z nášho partnerského ateliériu A3 Architekti. Celý článok nájdete tu.)

História

Budova Imrichovho seminára (pôvodný názov v latinčine Collegium Emericanum) sa nachádza na Kapitulskej ulici č. 20, v bratislavskom Starom Meste, len pár desiatok metrov od dómu sv. Martina. Objekt je národnou kultúrnou pamiatkou. Štvorpodlažný dom s prejazdom a pôdorysom v tvare “L” tvorí súčasť pôvodnej uličnej zástavby, s maximálnymi pôdorysnými rozmermi 17 m (strana do ulice) x 30 m (pozdĺžna strana do dvora). Hlavný trakt dvojkrídlového domu je orientovaný do Kapitulskej ulice. Bočné krídlo prebieha pozdĺž južnej strany parcely. Uličné – východné krídlo je podpivničené (s výnimkou prejazdu).

atrios-collegium-fasada

Ranobarokové kolégium sa stalo súčasťou zástavby Kapitulskej ulice v prvej polovici 17. storočia. Dielo talianskych staviteľov vzniklo na mieste dvoch stredovekých parciel, v tesnom susedstve mestského opevnenia. Architektúra sa počas nasledujúceho obdobia zmenila len minimálne, zdokumentované sú skôr práce udržiavacieho charakteru, bez vplyvu na vzhľad, vnútorné členenie, alebo technické vybavenie. Najväčšie zmeny zapríčinili adaptácie objektu počas 20. storočia, kedy už budova neplnila svoju pôvodnú funkciu kňazského seminára. Objekt bol postupne adaptovaný pre potreby niekoľkých cirkevných organizácií, vznikli tu byty, pribudlo technické zariadenie (plynová kotolňa v podkroví a rozvody médií…) Spomínané zmeny často necitlivo a nevhodne zasiahli do pôvodných konštrukcií. Po presťahovaní Arcidiecézneho centra mládeže do nových priestorov v roku 2017 bola pre ďalšie využitie budovy nutná komplexná obnova.

Zadanie

Investor uvažoval s ďalším využitím objektu v súlade s územným plánom aj predchádzajúcimi funkciami – ako sídla cirkevnej inštitúcie s administratívnymi priestormi a tromi apartmánmi na krátkodobé ubytovanie hostí. Toto zadanie bolo v priebehu projektu upravené na administratívne priestory bez bližšej špecifikácie budúceho užívateľa, doplnené o tri apartmány na krátkodobé ubytovanie.

Z pamiatkového hľadiska malo ísť o prezentovanie pôvodného vzhľadu budovy seminára v barokovej podobe podľa návrhov pamiatkovej obnovy z predošlých architektonicko-historických výskumov od Mgr. Ing. Arch. Andreja Boteka s kolektívom z roku 2013 a Mgr. Eleny Sabadošovej z roku 2016/2017.

Na priebeh pamiatkovej obnovy dohliadala Mgr. Eva Falbová z krajského pamiatkového úradu, s ktorou sa nám výborne spolupracovalo.

Generálnym dodávateľom stavby bola spoločnosť Stafin Plus.

Obnova

Navrhované stavebné úpravy predpokladali len malé zásahy do pôvodnej dispozície. Prevažne vybúraním nenosných priečok, alebo rozdelením priestorov novými murovanými konštrukciami.

Priestory suterénu využíva vínna pivnica s toaletami a zázemím.

atrios-imrichov-seminar-velka-zasadacka

Na prízemí sa nachádza recepcia / vstupná hala prístupná z podjazdu, dve kancelárie, kuchynka, toalety (vrátane bezbariérového WC) a malý sklad prístupný z dvora. Východ vedie z centrálneho schodiska do podjazdu, ktorý ústi cez dvojkrídlovú bránu priamo do ulice. Súčasťou dvora je aj čelne otvorená garáž pre dva až štyri osobné automobily a historická podzemná pasáž, ktorá v minulosti viedla k hradbám. V súčasnosti je nepriechodná a od dvora oddelená železnými historizujúcimi dverami s mrežou.

Zvyšok článku dočítate na stránke archinfo.sk