fbpx
všetky články
28. decembra

Dostali sme viac, ako sme čakali: 2020 je pre nás rok zmien a vďačnosti

Hana Baňacká

Prekvapivý. Emotívny. Možno trochu strašidelný, ale o to viac … jednoducho viac vo všetkých smeroch. Taký bol 2020 pre nás v Atriose. Pre množstvo pocitov z vlastnej práce a všetkých správ okolo nás sme sa rozhodli, že presne toto je ten správny čas na rozdávanie. Záver roka bol stresujúci, no zároveň plný vďaky, že nás dvetisícdvadsiatka naučila

viac myslieť na ostatných 

Nečakaný sled okolností počas celého roku nabúral plány nás všetkých. Do cesty nám prišli nie práve príjemné výzvy a zo dňa na deň sa učíme fungovať v celkom novom svete. Čo však pomáha je pocit, že na nič nie sme sami. Chceli sme, aby tento pocit mali aj tí, ktorých sa Covidiot dotkol síce potichu, ale o to viac. Mnohé štátne zariadenia závislé od pomoci sponzorov, dobrovoľníkov a darcov prišli o značnú časť svojho rozpočtu určeného na bežné fungovanie inštitúcie. 

atrios.vianoce-detsky-domov-dary

Rozhodli sme sa, že naši partneri to tento rok bez darček zvládnu. Peniaze určené na dary a pozornosti sme sa preto rozhodli investovať oveľa rozumnejšie a venovali sme ich tam, kde sa ich hodnota stonásobne zväčší. Vybrali sme si preto Centrum pre deti a rodiny v Podunajských Biskupiciach a Detský domov Nádej v Bernolákove, kam sme odniesli nielen príspevok ale aj hračky či oblečenie. Verte nám, pocity v tvárach paní riaditeliek boli tým najlepším predvianočným darčekom. 

prispôsobiť sa a vytrvať

Práca z domu, online stretnutia aj prezentácie projektu. Zo dňa na deň sme zmenili spôsob fungovania našej spolupráce a musíme povedať, šlo to veľmi dobre. Office na dvanástom poschodí sme vymenili za Microsoft Teams, kávu z našej obľúbenej mašiny za domácu nesku a tváre kolegov za obrazovky. Okrem plynulého prechodu z offline do online sme zvládli ešte niekoľko významných krokov – dokončenie nášho projektu Hobby Parku v Prešove, v rámci opatrení uskutočniť stretnutie so susedmi k pripravovanému projektu Villa Jahodová a aj online prezentáciu vlajkového projektu Zátišie. 

Doteraz sme zvykli prezentácie projektov organizovať v úzkom kruhu zainteresovaných, s občerstvením a predovšetkým v osobnej prítomnosti. Našim cieľom je však pristupovať ku všetkým našim zámerom transparentne a poskytnúť verejnosti možnosť nahliadnuť do projektu a aj vyjadriť svoj názor. Jediným riešením v tejto situácii bolo usporiadať online prezentáciu Polyfunkčného komplexu Zátišie s účasťou zástupcov mestskej časti aj dotknutej verejnosti prostredníctvom aplikácie Microsoft Teams. Spoločne s verejnosťou sme počas dvoch hodín v plnej miere odprezentovali detaily pripravovaného projektu a v otvorenom rozhovore odpovedali na všetky otázky. Reakcie na projekt boli veľmi pozitívne a z toho sa tešíme najviac! 

tešiť sa z toho, čo už máme 

Keď sme začiatkom minulého roku plánovali spoločné teambuildingy, s optimistickou túžbou sme verili, že sa nám podarí napnúť plachty aj zlyžovať rakúske svahy. Nemusíme ďalej vysvetľovať, ako to s našimi plánmi dopadlo, všetci si vieme odpovedať aj samy, žiaľ. Na druhej strane my v Atriose sme veční optimisti a nenapraviteľní pohyboví fanatici a počas leta sa nám predsa len podarilo odbicyklovať za hranice, k našim západným susedom. 

Tradičná 60 kilometrová trasa ubehla ako voda, koleno vo Viedni chutilo azda lepšie ako vianočný šalát a rakúsky vzduch nám všetkým privial trochu pocitu, že to všetko okolo bolo aspoň na chvíľu normálne. Aj takýto jednodňový výlet nám pripomenul prchavosť toho, čo považujeme za samozrejmosť. No zároveň sme sa opäť utvrdili v tom, že sme fantastický kolektív, čo spolu dokáže nielen vytvárať úspešné projekty, ale najmä vydržať v obrovskom teple na dvoch kolesách a potisnúť vpred, keď to najviac treba. 

Čo si želáme do 2021?

Keď si opäť prečítame odstavce tu vyššie, želanie, pre nás všetkých, sa naskytuje úplne samo. My si želáme presne to isté. Odvahu robiť veci inak, empatiu, aby sme viac dokázali vidieť veci očami iných a predovšetkým zdravie. Aby sme mohli robiť to, čo nás baví.